ترجمه گروهی کتاب

سلام. با کمک عده ای از دوستانم تصمیم گرفتم که پروژه ای رو در قالب Crowd Translation یا ترجمه ی گروهی کتاب به منظور بهبود و افزایش دانش عمومی جامعه در رابطه با مسائل زیست محیطی به وجود بیارم. متاسفانه با وجود اینکه در کشور آمریکا، کتاب های غیر آکادمیک بسیار زیادی در زمینه محیط زیست وجود داره، تعداد کتاب های ترجمه شده ی این چنینی در بازار ایران در حدی نیست که از مفهوم مطالعه توقع بروز تغییر محسوسی در جامعه رو داشته باشیم. در نتیجه من و شمایی که این متن رو میخونید، به نوبه ی خودمون وظیفه داریم که در این راستا تلاش کنیم و به بهبود وضعیت موجود کمک کنیم.

به همین سبب، در این پروژه، قسمت هایی از کتاب های مورد توافق به افرادی که از قبل صلاحیتشون تایید میشه (از جمله خودم)، داده میشه در این راستا سعی خواهد شد که حجم قسمتی که به اعضا سپرده میشه تا جای ممکن کم باشه که وقت زیادی ازشون نگیره. در نهایت فایل های ترجمه ی دریافتی، توسط من و دوستانم ادیت میشه تا ساختار منسجمی پیدا کنه و نسخه ی نهایی در ایران به طرق مختلف انتشار پیدا خواهد کرد. تمامی این فرایند با کسب مجوز رسمی از نویسنده و انتشارات کتاب صورت میگیره و بسته به نظر اونها، این کتاب ها به صورت PDF، Ebook، یا Hard Copy در اختیار سایرین قرار میگیره و در صورت رایگان نبودن فرایند پخش، عواید حاصل از فروش کتاب ها هم به موسسات خیریه یا سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه ی محیط زیست اهدا میشه.

کتابهای مورد استفاده برای پروژه:


EarthEd: Rethinking Education on a Changing Planet

آپدیت اول: کسب رضایت اولیه از ناشر برای آغاز فرایند ترجمه
آپدیت دوم: در حال آماده سازی قرارداد انتقال حق کپی رایت
آپدیت سوم: تعداد داوطلبین پذیرش شده به حد نصاب رسید
آپدیت چهارم: پروژه به صورت رسمی آغاز گردید.

این کتاب توسط موسسه بزرگ Worldwatch Institute و آخرین کتاب از سری کتاب های  State of the World به حساب میاد که سالهاست توسط این موسسه و به همت عده ی کثیری از دانشمندان تهیه و تالیف میشه. در این کتاب که توسط محققین بسیار به نامی هم نوشته شده، به طور کلی به چگونگی تغییر در سیستم های آموزشی به منظور کنار اومدن با شرایط زیست محیطی پیش رو در جهان پرداخته میشه. اطلاعات بیشتر در این زمینه رو میتونید توی وبسایت این کتاب بخونید.


What’s the Worst That Could Happen?: A Rational Response to the Climate Change Debate

آپدیت اول: در حال رایزنی با انتشارات جهت اخذ مجوز رسمی
آپدیت دوم: عدم موفقیت در اخذ مجوز

در سال ۲۰۰۷، جناب Greg Craven، معلم علوم یک مدرسه، ویدئویی رو در یوتیوب به اشتراک میذاره به اسم The Most Terrifying Video You’ll Ever See که در اون به صورت خیلی منطقی در رابطه با عواقب احتمالی تغییرات اقلیم در صورت عدم انجام پیشگیری های لازم، صحبت میکنه (فایل اون ویدئو رو اینجا براتون قرار دادم) این ویدئو با حجم توجه خارق العاده ای روبرو میشه و بر اون اساس ایشون تصمیم میگیره کتابی بنویسه و به توضیح مفصل تر و ساده تر مسائل بپردازه. کتاب مذکور مورد وثوق عده ی زیادی قرار گرفته و در مجموع ۲۶۴ صفحه ست. برای اطلاعان بیشتر در مورد کتاب به “این” لینک مراجعه کنید.


از علاقه مندان به حضور در این پروژه خواهش میکنم که فرم زیر رو به دقت کامل کنن تا بعد از بررسی های اولیه با شما تماس گرفته بشه. ضمناً در صورت تمایل؛ با اشتراک این لینک، از دوستان و علاقه مندان به انجام چنین پروژه هایی، دعوت کنید.


در صورت انتخاب گزینه «سایر»، لطفاً در کادر پایین سطح علمی خود را مشخص نمایید.
در صورت فارغ التحصیل شدن، میتوانید دانشگاه سابق خود را نام ببرید. در صورت نیاز به هر گونه توضیح بیشتر، از قسمت «سایر توضیحات» استفاده نمایید.
به منظور افزایش شانس برگزیده شدن میتوانید در قسمت «سایر توضیحات» در رابطه با مدارک موجود در راستای اثبات سطح زبان، از قبیل مدارک موسسات آموزش زبان انگلیسی، نمرات آزمون های استاندارد (TOEFL، IELTS و ...) توضیح دهید.
به منظور بررسی صلاحیت علمی و تجربه ی عملی افراد داوطلب، کسب اطلاع از طریق بررسی رزومه ی آنلاین افراد صورت میپذیرید. با وجود اجباری نبودن این فیلد، بدون شک این امر به برگزیده شدن داوطلبان پروژه، کمک شایانی خواهد کرد.
در رابطه به هر گونه اطلاعات و نکاتی که موجب تسهیل روند بررسی و افزایش شانس برگزیده شدن شما میشود، در این بخش توضیح دهید.