نمادهای ورزشی در دانشگاه های آمریکا

یکی از چیزهایی که من با ورودم به اینجا خیلی زود متوجهش شدم و البته چند بار هم اینجا بهش اشاره کردم، احساس تعلق خاطریه که فضای دانشگاه به دانشجوهای خودش میده و خب البته بخش مهمی از این تعلق خاطر، فارغ از رقابت علمی شدید در دانشگاههای آمریکا، مربوط میشه به تیم ها و رقابت های ورزشی بین این دانشگاهها که خصوصاً این قضیه در سه ورزش اصلی این کشور یعنی فوتبال آمریکایی، بسکتبال و بیسبال به اوج خودش میرسه. به همین سبب تک تک دانشجوهای دانشگاههای مختلف آمریکا با همه وجودشون طرفدار تیم دانشگاهشونن و غیر ممکنه که حداقل توی این سه تا ورزش، ورزشگاه های دانشگاهها که غالباً خیلی خیلی هم بزرگن و میتونید تصویر سالن بسکتبال دانشگاه پردو رو اینجا ببینید، خالی بمونن.

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

در همین راستا، هر دانشگاه یک نماد ورزشی یا Mascot داره که به نوعی یک شخص، حیوان یا شیئی هست که به صورت نمادین برای نشون دادن یک گروه یا یک رویداد با هویت مشترک (در این مثال: دانشگاه) به کار میره. فارغ از نماد ورزشی، هر کدوم از تیم های ورزشی دانشگاههای مختلف، یه اسم ویژه ی خودشون هم دارن که به اون اسم صدا زده میشن که “اینجا” میتونید لیست اون اسامی رو ببنید و در مورد دانشگاه پردو، به این تیم (و در مفهوم مجاز به تمامی دانشجوهای پردو) لقب Boilermakers یا آهنگرها داده شده که من یه خورده جلوتر، داستان جالب این نامگذاری رو هم میگم. در این عکس میتونید تصویری از بعضی از این نماد ها رو برای دانشگاههای مختلف (از جمله پردوی عزیز!) ببینید:

در رابطه با بحث نماد ورزشی، دانشگاه پردو یه خورده عجیب تر از جاهای دیگه ست چراکه این دانشگاه یه نماد official و یه نماد unofficial داره. نماد اصلی اون یه خورده عجیب و غریبه چراکه برعکس سایر دانشگاهها که معمولا (همونطور که توی عکس هم میبینید) از یک حیوون یا انسان به عنوان نماد استفاده میکنن، نماد اصلی دانشگاه پردو یه لوکوموتیو بزرگه که شما خیلی وقتها وقتی توی محیط دانشگاه دارید راه میرید، میتونید ببینید که یه عالمه دانشجو رو سوار کرده و بوق زنان و زوزه کشان! داره حرکت میکنه! اما در عین حال، دانشگاه پردو یه نماد غیررسمی هم داره که اون هم دیگه رسماً الان نماد دانشگاه شده و همه به همون نسبت قبولش دارن (البته روی کاغذ هنوز هم لوکوموتیو مذکور که اسمش هست Boilermaker Special نماد اصلی محسوب میشه) و اسم این نماد غیر رسمی هم هست Purdue Pete که در سال ۱۹۴۰ و در اصل به عنوان لوگو برای University Bookstore که یک سال قبلش تاسیس شده بود، طراحی و به وجود اومده و از سپتامبر سال ۱۹۵۶ هم بُعد فیزیکی پیدا کرده و با اینکه چندین بار تغییرات اساسی در اون داده شده، در تمامی مسابقات ورزشی حضور داره و بخش جدانشدنی دانشگاه پردو محسوب میشه که من یه خورده جلوتر یه خورده بیشتر در موردش توضیح میدم. این عکس رو ببینید بهتر متوجه میشید:

و اما چرا اسم Boilermaker یا آهنگر؟ این قضیه بر میگرده به اکتبر سال ۱۸۹۱ وقتی که تیم فوتبال (آمریکایی) پردو با نتیجه ی ۴۴ بر صفر تیم فوتبال Wabash College رو شکست میده و بعد در روزنامه های محلی به سبب اندام خیلی تنومند و لباس های تیم پردو که به رنگ سیاه و طلایی (رنگهای رسمی دانشگاه پردو) بودن، این اسم بهشون اطلاق میشه و تا الان هم ادامه داشته. اطلاعات خیلی دقیق تر در رابطه با تیتر روزنامه های اون موقع و حوادث مربوط به اون بازی و اون نامگذاری رو میتونید “اینجا” بخونید.

همونطوری که گفتم، در سال ۱۹۴۰ هم در ابتدا Purdue Pete (که البته اون موقع هنوز اسمی نداشته و صرفاً یه لوگو بوده) به منظور لوگوی University Bookstore طراحی میشه و ۵ سال بعد هم در تقویم دانشگاه نشون داده میشه و در سال ۱۹۵۶ هم توسط یک دانشجوی مهندسی مکانیک، پوشیده میشه و صاحبان University Bookstore اسم اون رو Purdue Pete میذارن و البته کسی نمیدونه اسم Pete از کجا اومده و دلیل نامگذاریش چی بوده! اما به هر حال از اون موقع Purdue Pete با چک کش معروفش که نمادی هست از قدرت و استقامت و اشاره ای هم به ابزار کار آهنگرها داره، تا امروز یکی از محبوب ترین شخصیت های دانشگاه هست و هر سال ۶ نفر دانشجو که باید اندام ورزیده و تنومندی هم داشته باشن، وظیفه پوشیدن لباس Purdue Pete رو به عهده دارن که البته این لباس برای تک تک اونها به صورت مجزا طراحی و ساخته میشه.

به جز mascot، هز دانشگاه یه سرود مخصوص خودش هم داره که آهنگ دانشگاه پردو اسمش هست Hail Purdue که در سال ۱۹۱۲ توسط James R. Morrison نوشته و توسط Edward S. Wotawa هم آهنگش ساخته شده و متنش از این قراره:

Hail Purdue
To your call once more we rally,
Alma Mater, hear our praise;
Where the Wabash spreads its valley,
Filled with joy our voices raise.
From the skies in swelling echoes
Come the cheers that tell the tale,
Of your vic’tries and your heroes,
Hail Purdue! We sing all hail!

Chorus
Hail, hail to old Purdue!
All hail to our old gold and black!
Hail, hail to old Purdue
Our friendship may she never lack,

Ever grateful ever true

Thus we raise our song anew,

Of the days we’ve spent with you,
All hail our own Purdue.
When in after years we’re turning,
Alma Mater, back to you,
May our hearts with love be yearning,
For the scenes of old Purdue.
Back among your pathways winding
Let us seek what lies before,
Fondest hopes and aims e’er finding,
While we sing of days of yore.

اینجا هم میتونید این آهنگ رو گوش بدید:

خلاصه که خواسته یا ناخواسته، با حضور در دانشگاههای آمریکا، شما طرفدار پر و پا قرص تیم دانشگاهتون میشید و حتی امکان داره که ریسرچ رو برای ساعاتی رها کنید و برید و به تشویق تیم دانشگاهتون بپردازید.

با احترام،
پیمان یوسفی
۵ مِی سال ۲۰۱۷ میلادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *