برای دانشجویان جدید الورود: از شیکاگو تا خانه!

اکثر دانشجوهایی که از ایران به قصد دانشگاه پردو میان، Chicago O’Hare International Airport در شهر شیکاگو رو مقصد خودشون انتخاب میکنن، با اینکه شیکاگو در ایالت ایلینوی و در همسایگی ایالت ایندیانا قرار داره، این شهر فاصله ی چندانی با شهر وست لافیت نداره و با تقریبا دو ساعت رانندگی میشه از شیکاگو به وست لافیت اومد،  “اینجا” میتونید بهتر این قضیه رو درک کنید.

نکته ی قابل توجه اینه که باید حواستون باشه که علی رغم اینکه این دو شهر فاصله ی خیلی کمی با هم دارن، ساعت رسمی شیکاگو از CST – Central Standard Time پیروی میکنه در حالیکه شهر وست لافیت از EST – Eastern Standard Time که یک ساعت با تایم زون قبلی اختلاف داره، استفاده میکنه! این به این معنیه که الان که من اینجا مشغول تایپ کردن این متن در ساعت ۲ بعد از ظهر و به وقت وست لافیت هستم، در شیکاگو الان ساعت ۱ بعد از ظهر می باشه!

در نتیجه برای دانشجویی که به فرودگاه میرسیه و کسی هم قرار نیست که بیاد پیکاپش کنه، پیدا کردن راهی که بتونه خودش رو به شهر وست لافیت برسونه میتونه چالش بزرگی باشه که خوشبختانه راههای زیادی برای این قضیه تعبیه شده. به صورت کلی دو راه برای میسر شدن این امر وجود داره، قطار (که درد سر زیادی داره و فرد اول باید خودش رو از فرودگاه به ایستگاه قطار برسونه و … ) و شاتل!. من خودم ایران که بودم نمیدونستم شاتل چیه، در نتیجه برای اون عده ی خیلی کمی که نمیدونن، عکس هاشون رو میذارم:

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

در نتیجه چیز خاصی نیست و نسخه خیلی بهتر شده ی همون ون های توی تهران خودمونه که همیشه میشد توی ایستگاههای تاکسی دیدشون. به هر حال، این تنها گزینه ی فردی خواهد بود که قصد داره از فرودگاه شیکاگو (توجه کنید که شما از ترمینال ۵ فوردگاه O’Hare خارج میشید، این اطلاعات برای رزرو شاتل مهمه) به سمت وست لافیت بیاد.

برای این کار، فرد به صورت کلی سه تا گزینه داره و باید از بین این سه شرکت یکی رو انتخاب کنه که من اینجا براتون صفحه رزرو کردن شاتل برای هر کدوم از این شرکت ها و قیمت کنونی رزرو شاتل رو قرار دادم.

Express Air Coach قیمت کنونی رزرو شاتل ۷۱ دلار.

Lafayette Limo قیمت کنونی رزرو شاتل ۶۰ دلار.

Reindeer Shuttle قیمت کنونی رزرو شاتل ۴۸ دلار.

همونطوری که از قیمت ها هم میشه حدس زد، گزینه ی اول، یک مقدار با کلاس تره و حداقل در مورد اون میدونم که اینترنت هم دارن و توی مسیر میتونید به خانواده و رفقا خبر بدید که رسیدید. البته شاید گزینه های دوم و سوم هم داشته باشن که من اطلاعاتی ندارم و قطعاً میتونید توی سایتشون چیزهای خیلی خوبی پیدا کنید. البته در مورد گزینه سوم من نتونستم اطلاعات زیادی پیدا کنم و اکثر بچه ها از گزینه های اول و دوم استفاده کردن و میکنن که این بستگی به زمانی که پروازتون میرسه هم داره چراکه زمانی که شاتل به ترمینال ۵ میرسه (و تا جایی که یادمه، زیر پل و نزدیک ایستگاه تاکسی مستقر میشه) برای شرکت های مختلف، متفاوته و شما باید اونی رو انتخاب کنید که مناسب وضعیت شما باشه.

نکته ی بعدی هم اینه که به عنوان مقصد از شما خواسته میشه که یکی از گزینه هایی که همشون مربوط به نقاط خاصی از شهر وست لافیت میشن رو انتخاب کنید که غالب افراد معمولا PMU یا Purdue Memorial Union رو انتخاب میکنن چون برای آدرس دادن و هماهنگ کردن با دوستانتون، راحت تره. در نتیجه برای تاکید عرض میکنم که شاتل مذکور شما رو تا در خونتون نمیبره و صرفاً به مکان های مخصوصی در شهر وست لافیت منتقل میکنه که از اونجا باید یکی از دوستانتون یا کسی که باهاش هماهنگ کردید، بیاد دنبالتون که مطمئن باشید با مطرح کردن این قضیه در گروه فیسبوک ایرانی های دانشگاه پردو که “اینجا” میتونید آدرسش رو پیدا کنید، بدون شک حتما یک نفر پیدا میشه که بیاد دنبالتون و شما رو به خونه ای که از قبل کارهاش رو کردید (که به وقتش در موردش توضیح میدم) انتقال بده، اما به هر حال اگر کسی نبود و معطل موندید؛ به من خبر بدید قبلش که بتونیم هماهنگ کنیم. برای پرداخت مبلغ شاتل هم لازم هست که یا خودتون PayPal داشته باشید یا از دوستانی که اینجا هستن بخواید که براتون کارهای پرداخت رو انجام بدن که اگه واقعا گشتید و نتونستید کسی رو پیدا کنید به من پیام بدید یه کاریش میکنیم. یه نکته ی دیگه که باید دقت کنید اینه که لزوماً اون لحظه ای که پروازتون به فرودگاه O’hare میرسه، لحظه ای نیست که شما از فرودگاه خارج میشید و حتما قائل به این امر هستید که از اونجایی که برای اولین بار هست که وارد کشور آمریکا میشید، میبایست یک سری از پروسه های اداری رو طی کنید و در نتیجه، برای اطمینان، شاتل مذکور رو برای ۲ الی ۳ ساعت بعد از زمانی که توی بلیطتون ذکر شده رزرو کنید که یه وقت ازش جا نمونید. (البته اگر به هر دلیلی هم جا موندید، نگران نباشید و فقط کافیه بر اساس هماهنگی ای که قبلش با دوستانتون توی اینجا کردید (که بدون شک اگر توی گروه ایرانیان دانشگاه پردو در فیسبوک عضو شده باشید، حتماً عده ی زیادی از دوستان، هوای شما رو خواهند داشت)، ازشون بخواید که ساعت های شاتل ها رو بررسی کنن و اولین شاتلی رو که به سمتتون میاد براتون رزرو کنن، در نتیجه برای همه چی میشه راه حل پیدا کرد و جای نگرانی نیست.)

پ ن. برای دوستانی هم که به هر دلیل قصد دارن از شهر ایندیناپلیس یا Indianapolis International Airport به وست لافیت بیان، این دو شاتل پیشنهاد میشه و میتونید مشخصات کامل رو در وب سایتشون مشاهده کنید:

Lafayette Limo

Star of America

همونطور که در بالا دیدید، شرکت اول برای شیکاگو هم شاتل داره. در کل مشخصات بیشتر این شرکت ها رو میتونید به راحتی توی وب سایتشون هم پیدا کنید و کلا تفاوت چندانی با چیزهایی که در مورد شیکاگو گفته شد، ندارن.

در نهایت میتونید “اینجا” هم اطلاعات نسبتاً خوبی در رابطه با روش های رسیدن به شهر وست لافیت از شهر های اطراف رو پیدا کنید.

با احترام،
پیمان یوسفی
۱ مارچ سال ۲۰۱۷ میلادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *