برای دانشجویان جدید الورود: گواهینامه

یکی از چیزهایی که برای دانشجوهای تازه وارد الزامی هست، داشتن کارت شناسایی معتبر مثل گواهینامه ست. تفاوت اصلی مفهوم گواهینامه توی آمریکا و ایران اینه که در آمریکا، گواهینامه کارت شناسایی معتبر محسوب میشه. برای توضیح بیشتر باید بگم که در کشور آمریکا، شرط ورود به بسیاری از مکان های عمومی، همراه داشتن کارت شناسایی معتبر هست و بدون این کارت شناسایی از ورود افراد ممانعت به عمل خواهد اومد. دلیل این امر هم اطمینان از سن قانونی افراد هست. و برای دانشجوی تازه واردی که از ایران میاد، تنها کارت شناسایی معتبر پاسپورتش خواهد بود (در نتیجه کارت دانشجویی یا هر کارت دیگه ای، کارت شناسایی محسوب نمیشه!). همراه داشتن پاسپورت بدون شک کار آدم رو راه میندازه ولی خب عقل حکم میکنه که شرایطی رو فراهم کنیم که مجبور نباشیم این مدرک مهم رو همیشه با خودمون همراه داشته باشیم و ریسک مفقود شدنش رو افزایش بدیم. در نتیجه فرد باید یکی از این دو کارت شناسایی رو همراه خودش داشته باشه (و اینکه یک فرد نمیتونه توامان هر دوی این کارت ها رو داشته باشه)

Indiana State Driving License

Indiana State Identification Card

طبیعتاً همونطور که مشخصه، شما با گرفتن گواهینامه ایالت ایندیانا، نه تنها اجازه رانندگی پیدا خواهید کرد، بلکه دارای کارت شناسایی معتبر هم خواهید شد. البته لازم به ذکر هست که برای رانندگی؛ همراه داشتن “اصل گواهینامه ایران” و “گواهینامه بین المللی” (که تا زمانی که من ایران بودم توسط فدراسیون اتوموبیل رانی در خیابان آزادی و تقاطع استاد معین (برای تهرانی ها) داده میشد) به شما این قدرت رو میده که به مدت یک سال در ایالت ایندیانا و تمام ایالت هایی که گواهینامه بین المللی رو قبول دارن بدون مشکل رانندگی کنید، در نتیجه حتماً هر دو گواهینامه (اصل و بین المللی) رو با خودتون بیارید پردو. البته عده ای از دوستان گواهینامه خودشون رو ترجمه هم کرده بودن که خب من این کار رو نکردم و نیازی هم بهش پیدا نکردم ولی خب جهت حصول اطمینان اون رو هم ترجمه کنید و بیارید. اما به صورت کلی سعی کنید روی گواهینامه ایران حساب نکنید و سریعاً برای گواهینامه ایندیانا اقدام کنید که خیالتون از کارت شناسایی و رانندگی در تمام ایالت های کشور آمریکا؛ راحت بشه. در ادامه من نکته هایی در مورد چگونگی اخذ گواهینامه خواهم گفت.

مورد بعدی هم Indiana State Identification Card هست که تقریباً مدارکی مشابه گواهینامه لازم داره برای درخواست دادن و مشخصه که برای کسایی خواهد بود که گواهینامه ندارن و قصد هم ندارن که داشته باشن. از طریق لینکی که قرار دادم براتون میتونید به طور کامل پیگیریی کنید. نکته ای که وجود داره اینه که من قبل از اینکه گواهینامه ایندیانا رو بگیرم، با گواهینامه ایران رانندگی میکردم و یه روز رفتم که حداقل تا زمانی که گواهینامه ایندیانا رو بگیرم، Indiana State Identification Card رو داشته باشم که مسئول مربوطه گفت که با صدور این کارت، من دیگه قادر به رانندگی با گواهینامه ی ایران نخواهم بود. این قانون برای گواهینامه ایندیانا هم صادق هست، به این معنی که اگر فردی که گواهینامه ایندیانا داره، برای Indiana State Identification Card اقدام کنه، خود به خود و با توجه به موردی که در ابتدا مطرح کردم که هر فرد فقط میتونه یکی از این دو کارت رو داشته باشه، گواهینامه خودش رو بی اعتبار میکنه. در نتیجه اگر قصد ندارید تا اطلاع ثانوی گواهینامه بگیرید، باید برای Indiana State Identification Card اقدام کنید. اگر میخواید به زودی گواهینامه بگیرید و قبلش هم میخوایید با گواهینامه ایران رانندگی کنید، باید فقط به گواهینامه فکر کنید، اما اگر قبلش قصد رانندگی ندارید، میتونید Indiana State Identification Card رو بگیرید و به خودتون قول بدید که داشتن این کارت تنبلتون نکنه و سریعاً برای داشتن گواهینامه اقدام کنید!

و اما فرایند درخواست گواهینامه ایالت ایندیانا برای دانشجوهای دانشگاه پردو. در شهر زیبای وست لافیت!!، که باید کم کم بهش خو بگیرید و بهتون قول میدم که خوشتون خواهد اومد، یکی از شعبه های BMV یا Bureau of Motor Vehicles وجود داره که در زیر، هم وب سایتشون رو براتون گذاشتم و هم آدرسشون رو.

آدرس: “اینجا

وب سایت: “اینجا

برای داشتن گواهینامه ایالت ایندیانا، شما میبایست یک امتحان آیین نامه (Written Test) و یک امتحان رانندگی (Driving Test) بدید. الان که دارم اینارو مینویسم، برای امتحان آیین نامه، نیازی به وقت گرفتن نیست و هر وقت که تشریف ببرید اونجا و مدارک لازم رو بهشون ارائه بدید (که به زودی میگم که چیاست)، همون لحظه میرید پشت یکی از کامپیوترهایی که برای این کار تعبیه شده،میشینید و یه امتحان ۴۵ سواله ی تستی رو پشت سر میذارید. اینجا براتون لینک دانلود کتابچه ی راهنمای قوانین رانندگی در ایالت ایندیانا رو که سؤالان امتحان هم ازش طرح میشه رو گذاشتم و فکر کنم اگر ادمیشن رو گرفتید و الان منتظرید که بیاید و وقت آزاد دارید، میتونید از همین الان شروع کنید به خوندنش.

دفترچه راهنما: “اینجا

یه چیز دیگه ای که حتما خوبه که قبل از امتحان بهش بپردازید و حسابی روش وقت بذارید، امتحان های آزمایشی امتحان آیین نامه ی ایالت ایندیاناست که من سه تاشون رو برای نمونه اینجا براتون گذاشتم و بدون شک خودتون با جستجو به نمونه های بسیار بیشتری روبرو خواهید شد. من خودم فرصت نکردم که دفترچه راهنما رو بخونم ولی خب دوستم قبلش خیلی از قوانین رو بهم توضیح داده بود و من یکی از این آزمون ها رو هم زدم و خوشبختانه همون بار اول قبول شدم.

آزمون آزمایشی: “اینجا” و “اینجا” و “اینجا

طبیعتاً به صورت کلی، میشه مشترکات زیادی توی قوانین راهنمایی و رانندگی ایران و ایالت ایندیانا (و یا سایر ایالت ها) پیدا کرد أما خب تفاوت هاشون هم واقعاً کم نیست و حالا کم کم باهاش آشنا میشید. در کل امتحان سختی نیست و به راحتی میتونید اون رو پشت سر بذارید.

به محض قبول شدن در امتحان، به شما شماره ای داده میشه که از طریق وب سایتی که به شما گفته میشه میتونید برید و برای امتحان رانندگی وقت بگیرید که این امتحان باید حداقل دو هفته بعد از امتحان آیین نامه باشه. برای امتحان هم باید با ماشین خودتون (یا اگر فعلا ماشین ندارید، با ماشین دوستانتون (اگه واقعاً همه کارهاتون اوکی بود و کسی رو نمیشناختین که ماشینش رو قرض بگیرید، به من پیام بدید حتما) و با تمامی مدارک ثبت شده ی ماشین تشریف ببرید و یکی از مسئولین اونجا، ضمن چک کردم مشخصات سَنَدی و نیز مشخصات فنی (مثل چراغ های ترمز و راهنما) کنارتون میشینه و بهتون میگه که چه کنید، در نهایت بعد از حدود ١٠ دقیقه دور زدن با ماشین، امتحان به إتمام میرسه و بر میگردید به همونجایی که ازش شروع کردید. امتحان رانندگی هم اصلا سخت نیست و به راحتی از پسش بر خواهید اومد. پس از اون و با فرض قبول شدن، یه مبلغی رو پرداخت میکنید که اگه اشتباه نکنم حدود ۶٠ دلار هست و گواهینامه حدود ١ هفته تا ١٠ روز بعد، به آدرس شما ارسال میشه.

مدارک اصلی ای که برای این پروسه، حتما نیاز خواهید داشت این هاست:

– پاسپورت معتبر (در نتیجه حواستون به تاریخ انقضای پاسپورتتون باشه که وقتی دارید برای کارت شناسایی اقدام میکنید، حتما معتبر باشه)

– ویزا (که همراه پاسپورت هست)

– SSN  (که توضیحاتش مفصله و به وقتش توضیح میدم)

– ۲ مدرک برای اثبات آدرس فعلی (Proofs of Address) که معمولا میتونید از بانک خودتون خواهش کنید که به شما چنین فرمی رو بدن که صرفاً نشون دهنده صحت آدرس فعلی شما هست و این همون آدرسی هست که مدارک شما به اونجا پست خواهد شد.

– اصل گواهینامه ایران

– گواهینامه بین المللی

– فرم I20

فکر میکنم این توضیحات برای شروع پروسه ی اخذ کارت شناسایی کافی باشه و من در آینده و در صورتی که این مطالب نیاز به بهبود داشت، برمیگردم و اون ها رو آپدیت میکنم.

با احترام،

پیمان یوسفی

۲۷ فوریه سال ۲۰۱۷ میلادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *