۳ دستاورد بزرگ زیست محیطی در سال ۲۰۱۶

قطعا سال ۲۰۱۶ هم مانند سال های قبل از آن، سال پرتلاطم و سختی برای سیاره زمین بوده است. از تجربه وقوع بدترین سال در تاریخ بشر در رابطه با کشتار غیر قانونی فیل ها و کرگدن های آفریقایی گرفته تا وخیم تر شدن اوضاع تنوع زیستی در جهان بر اساس گزارش سازمان ملل متحد؛ از پایین ترین میزان سطح یخ های قطبی در چند سال گذشته گرفته تا بدتر شدن اوضاع کمبود آب در جهان. اما با وجود تمام این اخبار ناخوشایند، در سال ۲۰۱۶، بشر موفق به حصول دستاوردهای امید بخشی در راستای حفظ محیط زیست سیاره زمین نیز شده است که نمیتوان از آنها چشم پوشی کرد. بدون شک توافق ۱۹۶ کشور در معاهده پاریس در راستای کاهش چشم گیر تولید گازهای گلخانه ای و یا عقب نشینی دولت ها از بسیاری از مکاشفات اقیانوسی جهت حصول به سوخت های فسیلی، اخبار و دستاوردهایی نیست که بتوان به راحتی از آنها چشم پوشی کرد. هرچند شایعاتی مبنی بر عدم ادامه کشور آمریکا در معاهده پاریس با به کار آمدن رییس جمهموری جدید، شنیده میشود، اما همچنان اصلی ترین کشورهای تولید کننده گازهای گلخانه ای از قبیل چین و هند، به ملزومات معاهده مذکور، پایبند هستند.

در ادامه به ۳ مورد از اصلی ترین دستاوردهای بشر در سال ۲۰۱۶ در راستای حفظ منابع طبیعی سیاره زمین اشاره میشود.

رکورد استفاده از انرژی های تجدید پذیر در سال ۲۰۱۶

در سال ۲۰۱۶ برای اولین بار شاهد پیشی گرفتن کل انرژی الکتریکی تولیدی توسط منابع تجدید پذیر در مقایسه با سوخت های فسیلی بوده ایم. به عبارت دیگر، در سال ۲۰۱۶، مجموع تمام منابع الکتریکی تجدید پذیر در زمین اعم از منابع آبی، باد، انرژی خورشیدی و سایر انرژی های پاک، گیگاوات انرژی بیشتری نسبت به سوخت های فسیلی تولید کرده اند. هرچند هنوز هم سوخت های فسیلی را اصلی ترین منبع تولید انرژی انبوه در جهان نامیده میشوند و ضمناً این خبر حاصل اتفاقی بود که در اصل سال ۲۰۱۵ به وقوع پیوست، به نظر میرسد که این روند همچنان در حال ادامه بوده و فروکش نخواهد کرد.

در همین راستا، گزارش سازمان انرژی آمریکا در سال ۲۰۱۶، نشان داده است که بر اساس قوانین موجود، جهت گیری های بازار فروش، و روند دولت ها در این زمینه، انرژی های تجدید پذیر تا سال ۲۰۴۰، با پیشی گرفتن از زغال سنگ، تبدیل به اصلی ترین منبع تولید انرژی الکتریکی در جهان خواهند شد. در همین گزارش ذکر شده است که روند این پیش روی میتواند به راحتی تسریع یافته و میتوان در زمان کوتاه تری به نتیجه مذکور دست یافت.

مارک یاکوبسن، استاد دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه استندفورد در بخش انرژی های نو، در این راستا خاطر نشان میکند که رشد استفاده از انرژی ها نو و تجدید پذیر در بیش از ۵۰ درصد از تجهیزات جدیدی که برای تولید انرژی ایجاد میگردند، بخش لاینفکی از روند موجود جهانی بوده و انتظار میرود در که در ظرف ۵ تا ۱۰ سال، ۸۰ الی ۱۰۰ درصد تولید جدید انرژی الکتریکی در جهان حاصل استفاده از باد، آب و یا انرژی خورشیدی خواهد بود.

در راستای تحقق بخشیدن به همین هدف، بسیاری از صاحبان و رهبران شرکت های بزرگ در دنیا، از قبیل بیل گیتس موسس شرکت مایکروسافت، اعلام کرده اند که قصد سرمایه گذاری میلیارد دلاری در نسل جدید تکنولوژی های تولید انرژی را دارند.

حفظ اقیانوس های سیاره زمین

در حقیقت تحقق هدف حفظ اقیانوس های سیاره فرایند بسیار دشواریست چراکه مساحت قابل توجهی از اقیانوس های موجود در سیاره زمین، به صورت مستقیم و غیر مستقیم تحت تاثیر فعالیت های بسیاری از کشورها میباشند. با وجود این، در سالی که گذشت، شاهد سطح قابل توجهی از همکاری و مدیریت بین المللی در راستای حفظ منابع آبی جهان بوده ایم. در سپتامبر سال جاری، کشورهای اکوادور، کاستاریکا، و کلمبیا توافق کردند که به صورت مشترک به محافظت از بیش از ۱۰۰۰۰ مایل مربع از حیات وحش آبی کریدرهای نزدیک به گالاپاگس بپردازند. یک ماه پس از این توافق، معاهده ای دیگر در رابطه با محافظت از حدود ۶۰۰۰۰۰ مایل مربع از یکی از بکرترین نقاط قطب جنوب توسط به امضا رسید. در قراردادی دیگر که بین ۲۵ کشور دنیا از جمله انگلیس، برزیل و روسیه به امضا رسید، توافق به عمل آمد که دریای راس (Ross Sea) به عنوان یکی از جایگاههای اصلی حیات وحش در قطب جنوب، تا جای ممکن دست نخورده باقی مانده و برای تحقق دستیابی به یکی از بزرگترین مناطق حفاظت شده در دنیا، اهداف بلندمدتی در ارتباط با حفظ منابع آبی بین المللی تعیین و تبیین گردید.

محدودیت تولید خنک کننده های صنعتی

خنک کننده های صنعتی که دارای طول عمر بسیار زیادی بوده و در دستگاههای تهویه هوا و یخچال ها به کار میروند، معمولا با اسم هیدرفلوروکربن (hydrofluorocarbons) شناخته شده و با اینکه حجم کمی از سهم تولید گازهای کلخانه ای را به خود اختصاص میدهند، میتوانند با جذب گرمایی بیش از ۱۰۰۰ برابر دی اکسید کربن، تبعات زیست محیطی بسیار شدید تری را برای اقلیم جهانی به وجود بیاورند. در این راستا، با توجه به رشد اقتصادی کشورهایی مثل چین و هند، تولید این گاز کلخانه ای افزایش چشم گیری داشته و با استفاده بیشتر مردم از خنک کننده ها، به رشدی بیش از ۱۰ درصد در سال رسیده است. به همین سبب بسیاری از فعالان زیست محیطی در حال تلاش برای توقف و کنترل تولید این گاز ها بوده اند که این امر تا سال گذشته محقق نشده بود.

پس از جلسات به عمل امده در رواندا در اکتبر سال ۲۰۱۶، دپارتمان ایالتی امریکا اعلام کرد که در حدود ۲۰۰ کشور موافقت کرده اند که از ابتدای سال ۲۰۱۹ میلادی، آغاز به حذف سه مورد از اصلی ترین مواد شمیایی ترکیبی و جایگزینی آنها با مواد پاک تر نمایند. مدافعان این تواقنامه معتقدند که تنها همین توافق میتواند منجر به به کاهش ۰.۵ درجه سانتی گرادی دمای زمین در پایان قرن کنونی گردد. توافق کنونی خاطرنشان میدارد که کشورهای مذکور به ۹۰ درصد از موارد لازم در پایان نیمه اول قرن ۲۱ خواهند پرداخت.

اریک سولهم رییس بخش محیط زیست سازمان ملل حرکت کنونی را پیام واضح تمامی رهبران جهان مبنی بر توقف ناپذیری تغییر جهان به سمت انرژی های نو میداند که از معاهده پاریس آغاز شده است.

منابع: [۱]، [۲]، [۳]، [۴]

با احترام،

پیمان یوسفی

۲۳ سپتامبر سال ۲۰۱۶ میلادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *