گزارش هفتگی و معرفی یک اپلیکیشن

اینجا نقش دنیای مجازی توی زندگی ایرانی ها خیلی خیلی پر رنگ تر میشه، حالا طبیعتاً این قضیه هم خوبی های خاص خودش رو داره و هم بدی های خودش رو. از خوبی هاش میشه به این اشاره کرد که خب مفهوم ارتباطات خیلی راحت تر شده و با یه تقریب خوبی میشه گفت که قدرت پیگیری زندگی و اخبار آدمای عزیزی که ازت دور هستن، به راحتی وجود داره. و به نظر من قسمت بد ماجرا هم همون “تقریب خوب”ی هست که بهش اشاره کردم، چون به همون نسبتی که میتونی در ارتباط باشی باهاشون، به همون نسبت هم در معرض این حقیقت که ازشون دور هستی و شاید کم کم داری واسشون کم رنگ میشی، قرار میگیری. اما خب حقیقت زندگی مگه جز اینه؟ “رفتن” با هر تعریف و نمادی که بهش اشاره بشه، چیزیه که هممون بهش ناگزیریم و باید عواقبش رو بپذیریم. مهم اینه که مطمئن باشیم که داریم توی مسیر درستی قدم برمیداریم و این اطمینان هم برمیگرده به خود آدم. اینکه خودش مطمئن باشه که داره درست حرکت میکنه تا برسه به هدفی که میخواد.

در راستای تاثیر زیاد فضای مجازی بر ایرانی های اینجا، پدیده اعتیاد به گوشی همراه، اگه بیشتر از ایرانی های توی ایران نباشه، به نظر من کمتر هم نیست و در مواقعی خود من هم از این قاعده مستثنی نیستم متاسفانه. اما چند وقت پیش که ایران بودم، توی وبلاگ “یک پزشک” یه مطلبی رو خونده بودم که توش یه اپلیکیشن رو معرفی کرده بود. اون موقع خیلی توجهی نکردم بهش تا زمانی که اینجا مجددا یاد اون افتادم و نصبش کردم و به شدت چیزیه که کمک کرده و میخوام یه مقدار در موردش صحبت کنم.

اسم این اپلیکیشن هست Forest و اینجا میتونید با وب سایت این اپلیکیشن آشنا بشید و این هم تصویری از فضای کلی این هم تصویری از فضای این اپلیکیشن:

3-14-2016-9-56-06-am

طرز کار این اپلیکیشن بسیار ساده ست، شما مدت زمانی رو که میخواید روی کار یا درستون تمرکز کنید براش مشخص میکنید و با شروع زمان، درخت شما شروع به رشد کردن میکنه و شما دیگه حق ندارید از محیط نرم افزار خارج بشید و در غیر این صورت، درخت شما خشک میشه و میمیره! با هر بار استفاده از این روش و با توجه به میزان زمانی که به کار یا درستون اختصاص دادید، یه میزان امتیاز میگیرید که میتونید با این امتیازها انواع مختلفی از درخت ها و … رو بخرید و آزاد کنید؛ اما چیزی که این اپلیکیشن رو برای من متمایز میکنه، اینه که در صورت رسیدن به امتیاز ۲۵۰۰ (من الان ۶۴۹ امتیاز دارم!) شما قادر هستید با انتخاب یه گزینه، “واقعا” یک درخت بکارید! در حقیقت گروه عملیاتی این اپلیکیشن از طرف شما در مناطق خاصی از دنیا یک درخت خواهند کاشت:

real_tree_share

که این به شدت برای من که خب خودم رو یه environmentalist میدونم ایده جذاب و شایسته ی احترامی بود و کمترین کاری که میتونستم بکنم این بود که اون رو به بقیه معرفی کنم تا ضمن افزایش بازده کاری، به نوبه خودمون به محیط زیست هم فکر کرده باشیم.

در راستای همین هدف های محیط زیستی که شاید همین الان هم برای یه سری از حتی دوستانم، خیلی بی معنی و “مسخره بازی” باشه، تصمیم گرفتم که چند کتاب انگلیسی زبان در زمینه محیط زیست رو که به صورت عمومی (و نه صرفا آکادمیک) به مشکلات پیش رو و راههای رویارویی با اونها میپردازه، به زبان فارسی ترجمه کنم که فارغ از جامعه آکادمیک، حداقل یه تعداد اندکی از عامه مردم هم دسترسی داشته باشن به کتاب های دسته اولی که اینجا به وفور چاپ و “خونده” میشه. هر چند که این شاید تاثیر وسیعی نذاره اما خب هر کسی به اندازه تواناییش باید کمک کنه و فعلا این یه شروع هست برای من. در حال حاضر، این دو کتاب رو تهیه کردم و به نظرم یکی از اونها مناسب هست برای ادامه دادن بحث ترجمه، اما خب فعلا انتشارات این کتاب پاسخ من رو در راستای کسب اجازه از اون ها به من نداده و تا اون موقع هم صبر خواهم کرد و هم از استادم خواهم خواست که شاید بتونه کتاب جذاب تری رو در اختیار من بذاره که شاید اون گزینه بهتری باشه برای جذب توجه عمومی، تا ببینیم چی پیش میاد.

photo_2016-11-14_16-01-10

باید بپذیریم که تبعات مسائل بین المللی محیط زیستی، بدون شک شامل کشورهایی مثل ایران هم خواهد شد و چه ما بخوایم و چه نخوایم روزی خواهد رسید که باید باهاش روبرو بشیم. در نتیجه افزایش دانش عمومی در این زمینه اولین قدم برای فرهنگ سازی ابتدایی ترین مسائل مربوط شهرنشینی محسوب میشه. برای یه مثال خیلی پیش پا افتاده، یه فرق عمده ای که اینجا با ایران داره اینه که اینجا فقط هفته ای یک بار، زباله های هر خونه توسط ارگان مربوطه (که یه شرکت خصوصی هست) جمع آوری میشه، و بر اساس مطالعاتی که میتونید توی کتاب های “مدیریت پسماند” نتایجش رو ببینید؛ فرکانس جمع آوری زباله توسط نهاد های مذکور، رابطه مستقیم داره با میزان زباله تولیدی خانوارها، این یعنی در ایران، چون ما میدونیم که هر شب زباله هامون جمع آوری خواهد شد، ناخواسته بیشتر از حالتی که میدونستیم مثلا هفته ای یک بار زباله ها جمع آوری خواهد شد، زباله تولید میکنیم! (در آینده بیشتر در مورد معضلات مدیریت پسماند شهری در ایران صحبت میکنم). همین اتفاق های کوچیک و فرهنگ سازی های معمولی که البته حاکی از یک زیرساخت به شدت قوی هست، میتونه تفاوت های بزرگ بین کشورهای توسعه یافته و رد حال توسعه رو مشخص کنه.

از هفته گذشته یادگیری زبان اسپانیایی رو شروع کردم!، این جزو هدف هایی بود که دو سال پیش برای خودم تعیین کرده بودم و الان وقتش بود که بهش بپردازم. البته متاسفانه توی دانشگاه، کلاسی که از اول همه چی رو توضیح بده وجود نداشت و در نهایت با پرس و جو و پیدا کردن چند تا دوست اسپانیایی زبان، دارم زیر نظر اونا خودم مطالعه رو ادامه میدم تا زمانی که به حدی برسم که بتونم کلاس های دانشگاه در این زمینه رو ادامه بدم. و واقعا باید بگم به شدت زبان شیرینی و حداقل شنیدنش که به شدت لذت بخشه!

امروز که دارم اینارو مینویسم، قراره ما هم مثل ایران شاهد بزرگ ترین ماه در آسمون باشیم که اینجا آخرین بار این اتفاق در سال ۱۹۴۸ میلادی افتاده و خب این به نوبه خودش جذابه واقعا و اگر شد حتما در آینده عکس هاش رو میذارم. فعلا باید درس بخونم چون ۳ روز دیگه بازم امتحان دارم!

با احترام،

پیمان یوسفی

۱۴ نوامبر سال ۲۰۱۶ میلادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *